Learn Spanish with me!

Francia Watson PortraitMy name is Francia and I’m a Spanish tutor. I’m from the country of Colombia in South America and lived there until I moved to the United States in 2005. You can read more about me in my blog.

I live in Lake Stevens, Washington and I’m available for private and semi-private lessons at any level of Spanish in the King and Snohomish county areas. Whether you’ve never spoken any Spanish at all, or if you have had some lessons already, I can help you improve your command of the Spanish language.

What do you want to learn? Where do you want to go?

Because I only teach individual students and small groups, I can teach you exactly what you want to learn. If you’re going to visit Spain or Latin America, we can work on travel vocabulary. There are many different words for things in Spanish, depending on where you go. I’ll make sure you learn the right vocabulary for your destination! If you’re a medical professional, we can work on a clinical vocabulary. If you have another interest, let me know and we’ll come up with a lesson plan just for you! Remember, you’ll learn more than just Spanish, you’ll learn about the people, their culture, and their cuisine!

Contact me to discuss your goals!

How much will it cost?

How much it costs depends on how many people you want to share your lessons with. The most productive learning experience occurs in private lessons where we can focus on your specific learning goals. Of course, it can be more enjoyable to study with a friend, spouse, or future traveling companion. Learning and speaking Spanish should be fun so you might want to try group lessons. In group lessons, however, I encourage all the students in the group to have a similar level of Spanish proficiency.

I offer 60-minute and 90-minute lessons and they are sold in sets of four or eight lessons. I have found that 90-minute lessons provide the best learning experience. A 90-minute lesson gives us time to relax, review what you learned before, learn something new, and then practice it before you leave. With shorter classes, you won’t have as much chance to review and practice. After 90 minutes, I’ve seen my students get tired and the class becomes less productive.

Contact me to start your lessons!

I want to give you the best learning experience while keeping it fun and enjoyable for you.

Cost per package- In Person Lessons
4
60-min.
4
90-min.
8
60-min.
8
90-min.
Private lessons
1 student
$200 $240 $400 $480
Group lessons
2 students
$360 $432 $720 $864

If we can’t meet in person, ask me about private lessons over Skype.

Contact me to start your lessons!